Прескокнете до информациите за производот
1 на 4

Nas Nakit

Ѓердан Били

Ѓердан Били

Редовна цена $349.00 AUD
Редовна цена Продажна цена $349.00 AUD
Продажба Продадено
Вклучен данок. Испораката се пресметува при наплата.

Нашиот ѓердан Били опфаќа два антички симболи кои преживеале низ вековите. Мислев дека е и амајлија и талисман, „сино око“ (сино око) и ќе ве заштити и ќе ви донесе среќа, додека симболот на македонското сонце е најпрепознатливиот македонски симбол на сите времиња и го отелотворува наследството на нашите предци. .

Зло око
Во текот на вековите, Злото око одигра значајна улога во концептуализирањето на злото, идентификувањето на изворите на непријателство, објаснувањето на причините за болестите и катастрофите, толкувањето на емоциите и моралните склоности, регулирањето на општествените односи и зајакнувањето на нормите на морално однесување.

Мерката преземена за да се спротивстави на злото око е носење амајлија за очи, наречена „сино око“ (сино око), бидејќи се верува дека е и симбол за среќа и заштитен симбол. Се вели дека оној што го носи е заштитен од зли духови. Мајките исто така го ставаат во близина на креветчето на бебето за да се заштитат и да го одвратат злото.

Прочитај повеќе

Материјали

9 кта злато

Димензии

Дијаметар на сонце: 13 мм
Дијаметар на злото око: 9 мм
Должина на ланчето: 42 см

Испорака

Австралија: Ве молиме оставете 2 до 5 работни дена за да се обработат и испорачаат нарачките „на залиха“.

Остатокот од светот: Ве молиме погледнете ја табелата за времето на испорака на меѓународните нарачки „на залиха“.

Нов Зеланд: 3-10 работни дена
САД и Канада: 7-15 работни дена
ОК: 6-10 работни дена
Ирска: 10-25 работни дена
Македонија: 6-15 работни дена
Франција, Германија, Италија, Холандија, Норвешка, Шпанија, Шведска и Швајцарија: 7-13 работни дена
Остатокот од светот: Контактирајте не

Нарачајте однапред

Некои од нашите артикли се означени како ПРЕД НАРАЧКА. Испораката за сите артикли ПРЕД НАРАЧКА може да потрае од 4 до 6 недели. Проверете ја нашата политика овде .

Погледнете ги целосните детали

Модерни преданија дизајнирани за секојдневно.

Прославете ги посебните животни моменти со значаен накит.