Прескокнете до информациите за производот
1 на 1

Nas Nakit

Сино Око нараквица

Сино Око нараквица

Редовна цена $79.00 AUD
Редовна цена Продажна цена $79.00 AUD
Продажба Продадено
Вклучен данок. Испораката се пресметува при наплата.
Материјал

Се верува дека е и амајлија и талисман, „сино око“ (сино око) и ќе ве заштити и ќе ви донесе среќа. Нежна, но силна, оваа нараквица опфаќа една од најтрајните народни легенди што се шири низ цивилизациите и надолу од вековите.

Зло око
Во текот на вековите, Злото око одигра значајна улога во концептуализирањето на злото, идентификувањето на изворите на непријателство, објаснувањето на причините за болестите и катастрофите, толкувањето на емоциите и моралните склоности, регулирањето на општествените односи и зајакнувањето на нормите на морално однесување.

Се верува дека е анимиран од некоја злобна наклонетост како завист, скржавност, алчност или злоба, се верува дека Злото око пренесува, проектира и исфрла негативна енергија за да нанесе несреќа или повреда.

Мерката преземена за да се спротивстави на злото око е носење амајлија за очи, наречена „сино око“ (сино око), бидејќи се верува дека е и симбол за среќа и заштитен симбол. Се вели дека оној што го носи е заштитен од зли духови. Мајките исто така го ставаат во близина на креветчето на бебето за да се заштитат и да го одвратат злото.

Прочитај повеќе

Materials

Vermeil gold
Cubic zirconia

Dimensions

Bracelet length: 17cm (adjustable to 20cm)
Charm diameter: 10mm 

Shipping

IN-STOCK ITEMS
Australia & NZ:
3-10 business days
USA, Canada, UK: 10-15 business days 
Rest of the world: Contact us

Pre-Order

Some of our items are marked as pre-order. Delivery for all pre-order items can take 4 to 6 weeks. Check out our policy here

Погледнете ги целосните детали

Modern heirlooms designed for everyday.

Celebrate life's special moments with meaningful jewellery.