Прескокнете до информациите за производот
1 на 3

Nas Nakit

Сино Око нараквица

Сино Око нараквица

Редовна цена $59.00 AUD
Редовна цена Продажна цена $59.00 AUD
Продажба Продадено
Вклучен данок. Испораката се пресметува при наплата.
Материјал

Се верува дека е и амајлија и талисман, „сино око“ (сино око) и ќе ве заштити и ќе ви донесе среќа. Нежна, но силна, оваа нараквица опфаќа една од најтрајните народни легенди што се шири низ цивилизациите и надолу од вековите.

Зло око
Во текот на вековите, Злото око одигра значајна улога во концептуализирањето на злото, идентификувањето на изворите на непријателство, објаснувањето на причините за болестите и катастрофите, толкувањето на емоциите и моралните склоности, регулирањето на општествените односи и зајакнувањето на нормите на морално однесување.

Се верува дека е анимиран од некоја злобна наклонетост како завист, скржавност, алчност или злоба, се верува дека Злото око пренесува, проектира и исфрла негативна енергија за да нанесе несреќа или повреда.

Мерката преземена за да се спротивстави на злото око е носење амајлија за очи, наречена „сино око“ (сино око), бидејќи се верува дека е и симбол за среќа и заштитен симбол. Се вели дека оној што го носи е заштитен од зли духови. Мајките исто така го ставаат во близина на креветчето на бебето за да се заштитат и да го одвратат злото.

Прочитај повеќе

Материјали

Достапен во сребро од 0,925 или вермеил злато. Окото е направено од сина глеѓ и кубна цирконија.

Димензии

Должина на нараквицата: 17 см (прилагодлива до 20 см)
Дијаметар на шарм: 10мм
Тежина (проценка): 1,18 g

Испорака

Австралија: Ве молиме оставете 2 до 5 работни дена за да се обработат и испорачаат нарачките „на залиха“.

Остатокот од светот: Ве молиме погледнете ја табелата за времето на испорака на меѓународните нарачки „на залиха“.

Нов Зеланд: 3-10 работни дена
САД и Канада: 7-15 работни дена
ОК: 6-10 работни дена
Ирска: 10-25 работни дена
Македонија: 6-15 работни дена
Франција, Германија, Италија, Холандија, Норвешка, Шпанија, Шведска и Швајцарија: 7-13 работни дена
Остатокот од светот: Контактирајте не

Нарачајте однапред

Некои од нашите артикли се означени како ПРЕД НАРАЧКА. Испораката за сите артикли ПРЕД НАРАЧКА може да потрае од 4 до 6 недели. Проверете ја нашата политика овде .

Погледнете ги целосните детали

Модерни преданија дизајнирани за секојдневно.

Прославете ги посебните животни моменти со значаен накит.